Docieplanie domu metodą lekką mokrą (BSO)

brygada102 docieplanie domów

Bezspoinowy system ocieplenia.

Metoda ta polega na przymocowaniu termoizolacji do ścian za pomocą kleju i łączników mechanicznych (plastikowych lub metalowych), wykonaniu warstwy zbrojącej z siatką z włókna szklanego na powierzchni płyt termoizolacyjnych oraz na wykonaniu tynku cienkowarstwowego. Ocieplenie metodą BSO to także dobry sposób na nową, estetyczną i kolorową elewację. To również zabezpieczenie konstrukcji ściany przed działaniem czynników atmosferycznych (jak np. deszcz czy mróz).


Materiały stosowane do ocieplania domu Do ocieplania metodą BSO używa się styropianu EPS 70 lub EPS 100. Można stosować takżewełnę mineralną w dwóch wariantach: płyty fasadowe (standardowe wymiary: 1200mm na 600mm lub 1000mm na 500mm). Płyty mają układ włókien równoległy do powierzchni płyty i strukturę zaburzoną. Drugi wariuant to wełna lamelowa (wymiary: 1200mm na 20mm) z układem włókien prostopadłym do powierzchni płyt. Izolacyjność cieplna płyt styropianowych i wełny mineralnej jest porównywalna. Materiały te różnią się natomiast paroprzepuszczalnością oraz ciężarem objętościowym.

Chcąc wybrać rodzaj ocieplania domu trzeba uwzględnić kilka kryteriów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę konstrukcję domu i technologię budowy. Jeśli ściany domu są zbudowane z lekkich materiałów (jak np. beton komórkowy) lub mają małą nośność, najczęściej wybieranym systemem jest system dociepleń BSO, oparty na styropianie. Taka izolacja jest dużo lżejsza od wełny, która mogłaby zbytnio obciążyć konstrukcję ścian. Oczywiście wełnę można również zastosować przy ścianach z betonu komórkowego – projektant może np. rozważyć użycie cieńszej warstwy wełny.

brygada102 docieplanie domów Należy pamiętać, że w przypadku wełny mineralnej konieczne jest zastosowanie wypraw tynkarskich.

Zalecane o dużej paroprzepuszczalnosci (np. tynki mineralne lub silikatowe) aby nie stanowiły zbyt dużej bariery dyfuzyjnej dla pary wodnej.