Inteligentny dom
Godzina szósta rano, budzi Cię cicho płynąca z radia melodia, zapala się światło, podnoszą się rolety, w ekspresie parzy się kawa, a do wanny płynie woda o idealnej temperaturze. Wstajemy i pijąc kawę lub herbatę zaczynamy nowy dzień. Wychodzisz do pracy, a w mieszkaniu samoczynnie gasną światła, wyłączają się zapomniane urządzenia elektryczne i obniża się temperatura. Będąc poza domem w każdej chwili możesz na odległość sprawdzić co się w nim dzieje i czy wszystko jest w porządku. Kiedy wracasz z pracy samoczynnie włącza się kuchenka z obiadem, a już w pomieszczeniach jest ulubiona temperatura. Wchodząc zaczynasz słyszeć ulubioną muzykę lub włączony telewizor. Gdy kładziesz się spać wyłączają się wszystkie zbędne urządzenia, a nasz dom czuwa, aby nic nie zakłóciło snu.
Mrzonka? Jeszcze do niedawna z pewnością tak, bo taki dom istniał tylko w literaturze i filmach science fiction. Dziś jest to rzeczywistość. Zaawansowana technologia, dostępna niegdyś wyłącznie dla "wybranych coraz częściej trafia pod strzechy i nie jest oznaką snobizmu, tylko znakiem naszych czasów. Z pewnością również kiedyś nam spowszednieje, podobnie jak stało się to niegdyś z takimi ówczesnymi "cudami technologii" jak samochód, telewizor kolorowy czy telefon komórkowy.
Również i w naszym kraju "inteligentne domy" zaczynają być normą.
Co właściwie kryje się pod nazwą "Inteligentny dom"?
Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz tyle, ile osób Ci na nie odpowie. Mówiąc najprościej jest to połączenie całej infrastruktury (wszystkich instalacji i urządzeń) w jeden "spójny organizm". Celem takiego działania jest podniesienie komfortu mieszkania i Twojego życia, zwiększenie bezpieczeństwa i redukcja kosztów eksploatacji. W takiej swoistej domowej sieci następuje pełna wymiana informacji np. pomiędzy systemem alarmowym a instalacją elektryczną, czy ekspresem do kawy a czujnikami ruchu. Innymi słowy mówiąc: każda instalacja czy urządzenie w Twoim domu może przesłać dane o swoim stanie czy działaniu, ale może też pobrać informację od innych urządzeń. System odciąża domowników od wielu prozaicznych spraw, o których nie zawsze pamiętamy, lub często nie zwracamy uwagi, jak choćby obniżanie temperatury mieszkania pod nieobecność w nim domowników, czy wyłączenie oświetlenia w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Zdarza się, że niektóre firmy pod miano "inteligentnego domu" podciągają np. samoczynne włączanie się światła na posesji, ale jest to, delikatnie mówiąc, zwykłe "naciąganie" Klienta. Dodać należy, że pomimo dużego zaawansowania technologicznego, systemy Naszej firmy charakteryzują się intuicyjną wręcz obsługą i są bardzo przyjazne dla użytkownika.
Każdy, kto rozważa zakup "inteligentnej instalacji" często zastanawiają się nad opłacalnością inwestycji. Nie mówiąc już nawet o tym, że systemy takie pozwalają znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Zastanów się, ile wart jest komfort życia i bezpieczeństwo Twoje, Twojej rodziny i Twojego mienia... Czy w dalszym ciągu masz wątpliwości?